41 indstillede projekter til FUJ Priserne 2016

Dysten om årets graverpriser er nu nået gennem første etape. Deadline for indstillinger er passeret, og det står nu klart, at der er indstillet 41 projekter til FUJ Priserne 2016.

FUJ Prisen er siden 2007 blevet uddelt i kategorierne radio, tv/film, avis, magasin, bøger og web. Men fra i år er kategorierne blevet platformsneutrale og er ændret til:

  • FUJ’s Graverpris
  • FUJ’s Formidlingspris
  • FUJ’s Metodepris
  • FUj’s Aktualitetspris

Du kan læse mere om kategorierne her.

I alt er 12 medier og to forlag indstillet til de fire nye priser, hvoraf der er størst konkurrence om at få Graverprisen.

Der er 18 indstillede projekter til Graverprisen, 11 til formidlingsprisen og seks indstillinger til både Metode- og Aktualitetsprisen.

DR er det medie, der har flest projekter indstillet. Og ser man alene på journalister, er Jakob Martini fra finans.dk topscorer. Han er indstillet for tre forskellige projekter.

De indstillede er listet herunder i vilkårlig rækkefølge.

Indstillede til FUJ’s Graverpris 2016

  1. Emil Eusebius Olhoff-Jakobsen: Sexkrænkerne i de hvide kitler / P1 Dokumentar
  2. Jette Aagaard og Jesper Høberg: Schlüter-sagen / Finans.dk
  3. Nicolaj Vorre, Mads Meisner, Morten Elstrup: Lampekometen Hesalight/ Dagbladet Børsen
  4. Mads Ellesøe: Børnesoldatens nye job / DR – Plus Pictures
  5. Martin Kjær Jensen, Irene Thyrri: Moskeerne bag sløret / Dokumentarkompagniet – TV 2
  6. Michael Lund, Chris Kjær Jessen, Lars Nørgaard Pedersen, Eva Jung og Henrik Jensen: Kvælstofsagen / Berlingske
  7. Jonatan Placing og Søren Kristensen: Skoler i skudlinjen / DR Dokumentar
  8. Søren Kristensen og Michael Klint (DR) samt John Hansen (Politiken): Panama Papers / DR Dokumentar og Politiken
  9. Michael Lund, Simon Bendtsen, Eva Jung og Lars Nørgaard Pedersen: EFI-sagen / Berlingske
  10. Kaare Kronberg: Kampen om kyster og åer / BT
  11. Katrine Jo Andersen, Sofie K. Rye og Thomas Foght: Ungdomskultur på gymnasier nord for København / Radio24Syv
  12. Carl Emil Arnfred og Chris Kjær Jessen: Skjulte Penge / Berlingske og Peoples Press
  13. Lars Halskov: Scandinavian Star / Politiken
  14. Astrid Fischer, Laura Marie Sørensen, Line Gertsen, Maiken Steen Frederiksen, Mathias Friis: Vindeventyrets bagside / DR Nyheder
  15. Anders Ejbye-Ernst: Socialpsykiatrien efter fem drab / Fagbladet FOA
  16. Line Vaaben: Drab i familien / Dagbladet Information
  17. Lasse Skou Andersen: Overvågning: Made in Denmark / Dagbladet Information
  18. Matias Seidelin og Orla Borg: Konvertitten / Jyllands-Posten

Indstillede til FUJ’s Aktualitetspris 2016

  1. Jakob Sheikh: Danmarks børn i hellig krig / Lindhardt og Ringhof
  2. Niels Sandøe og Jakob Martini: Skraldekamp for milliarder / Finans.dk
  3. Troels Henriksen: Anføreren / Jyllands-Posten
  4. Anders Legarth Schmidt: Drabet på Lindegården / Politiken.dk
  5. Henrik Jensen, Eva Jung, Niels Vedersø Østergaard: Frikirke-sagen / Berlingske
  6. Niels Fastrup og Thomas G. Svaneborg: Jagten på millardsvindlens bagmænd / DR Nyheder

Indstillede til FUJ’s Metodepris 2016

  1. Sybille Hildebrandt: Psykiater Lars Søndergaard fejlmedicinerer igen – trods tilsyn / Dagens medicin
  2. Niels Sandøe og Jakob Martini: Priseksplosion på Strøget / Finans
  3. Morten Halskov, Asger Havstein Eriksen og Asger Westh: Dødsulykker.dk / Fagbladet 3F
  4. Bo Elkjær, Troels Kingo, Søren Larsen, Mathias Friis, Morten Frandsen, Thomas Svaneborg, Rasmus Bøttcher, Mads Nillsion og Dorthe Vest Andersen: Momssvindel / DR
  5. Klaus Buster, Marianne Schou og Peter Keiding: Danmarks farlige arbejdspladser / Fagbladet 3F
  6. Emil Ellesøe Ditzel: Problemerne med politiets evaluering under terrorangrebet / TV 2

Indstillede til FUJ’s Formindlingspris 2016

  1. Jakob Sheikh: Historien om Lukas (podcast) / Politiken
  2. Jakob Martini: Forgyldt af fiasko – historien om FIH Erhvervsbank / Finans
  3. Gry Hoffmann og Tine Møller Sørensen: Fantasten og de 100 hunde / P1 Dokumentar
  4. Lisbeth Dilling og Nikolaj Venge: En syg forskel / DR Dokumentar
  5. Mikkel Vuorela og Torben Benner: Det store bedrag / Politiken
  6. Matias Seidelin og Orla Borg: Konvertitten / Jyllands-Posten
  7. Peter Vesterlund og Kaare Gotfredsen: Victors Hellige Krig / TV 2
  8. Carl Emil Arnfred og Chris Kjær Jessen: Skjulte Penge / Berlingske og People ́s Press
  9. Kim Maintz og Rikke Dyrberg: Anbragt i helvede / TV 2
  10. Lærke Cramon, Sigrid Nygaard og Anna Von Sperling: Vidnesbyrd / Dagbladet Information
  11. Anne Sofie Hvenegaard, Sara Olsen, Ulf Hedin og Anders Lomholt: Terrorsagen Kundby / TV 2

Juryen 2016

Det indstillede materiale er blevet overdraget til årets jury, som styres af Pierre Collignon, tidligere chefredaktør på Jyllands-Posten. Derudover består juryen af:

  • Anton Geist, indlandsredaktør på Information.
  • Sabine Matz, redaktør i DR’s undersøgende gruppe.
  • Valeria Helander, undersøgende journalist ved svenske SVT, hvor hun blandt andet er tilknyttet redaktion bag det afslørende tv-magasin, Uppdrag Gränskning.
  • Birgitte Alfter, redaktør på journalistsamfund.eu.
  • Kasper Krogh, indlandsredaktør på Berlingske.
  • Anne Skjerning, undersøgende freelancejournalist.
  • Tom Heinemann, undersøgende dokumentarist.

De nominerede bliver offentliggjort omkring 7. november, og vinderne bliver udråbt på Dansk Journalistforbunds Fagfestival den 20. november i Odense.