Her er de indstillede til FUJ-Priserne 2019


Del:


Her er de indstillede til FUJ-Priserne 2019

60 forskellige projekter er indstillet til årets FUJ-Priser. Dermed er 2019 året i FUJ-Prisernes 12-årige historie med næstflest indstillinger. Rekorden blev sat i 2017, hvor 67 forskellige projekter var indstillet.

Indstillingerne fordeler sig sådan her:

Aktualitetsprisen: 18 indstillinger

Graverprisen: 16 indstillinger

Formidling: 16 indstillinger

Metodeprisen: 10 indstillinger

Navne og projekter kan du læse nederst i artiklen.

Også i år viser indstillingerne, at undersøgende journalistik oftest er en holdindsats. Ud af de 60 indstillinger er 48 en hold-indstilling. 

I alt er 128 forskellige personer indstillet til FUJ Priserne. Heraf er 33 kvinder.

Årets jury består af:

Tom Jensen, Berlingske (formand)

Louise Voller, Danwatch

Dorte Schou, TV 2

Martin Kjær, Deluca & Dokumentaristen

Astrid Fischer, DR

Morten Halskov, Fagbladet 3F

Tanja Nyrup Madsen, Mandag Morgen

Carl Emil Arnfred, Politiken

FUJ-Priserne bliver uddelt i forbindelse med Den Store Graverkonference 2. november 2019. Hvem der er nomineret bliver meldt ud i slutningen af oktober.

Indstillede til Graverprisen

1. Peter Ernstved Rasmussen, olfi.dk, for "Nepotisme og inhabilitet i Forsvarets top"

2. Niels Fastrup, Thomas Svaneborg, Mads Ellesøe og John Hansen, DR og Politiken, for "Cumex-files. Hvordan Europa blev plyndret for 410 milliarder kroner" 

3. Tor Johannesson og Johan Christensen, Børsen, for "Nets-chefernes lukrative aktieprogrammer"

4. Niels Sandøe, Matias Seidelin, Jette Aagaard, Bo Elkjær, Lasse Skou Andersen og Sebastian Gjerding, Information og Jyllands-Posten, for "Grand Theft Europe"

5. Troels Kingo, Mette Mayli Albæk, Jens Vithner, Puk Damsgård, Sara Munck Aabenhus og Mahmoud Shiekh Ibrahim, DR, for "Dronekrigeren"

6. Katrine Jo Andersen, Chris Kjær Jessen og Lars Nørgaard, Berlingske, for "Krom-sagen"

7. Morten Pihl og Thea Krogh Sørensen, Jyllands-Posten, for "Det store sundhedssvigt"

8. Søren Kjellberg Ishøy og Jacob Friberg, B.T., for "Trynet af kommunen"

9. Morten Halskov, Asger Havstein Eriksen, Fagbladet 3F, for "Padborg-sagen"

10. Irene Thyrri, Jacob Adrian Mikkelsen og Laura Hansen, Dokumentarkompagniet, for "Daginstitutioner bag facaden"

11. Thomas Lemke, DR Kontant, for "Bedrag med brugte biler I og II"

12. Mathias Friis, Astrid Fischer, Line Gertsen og Morten Frandsen, DR, for "Sagen om Dan-Bunkering"

13. Jonas Sahl, Janus Østergaard, James Kristoffer Miles, Kristian B. Larsen, Ekstra Bladet, for "Sass-sagen og politikeres fraværsprivilegier"

14. Jeppe Laursen Brock, Lars Halskov, Politiken, for "Football Leaks – Det beskidte spil"

15. Nikolaj Venge, Rikke Dyrberg, DR, for "De udenlandske læger" 

16. Birgitte Dyrekilde og Lars Abild, Forlaget Kontrovers, for bogen "Troldmanden" 

Indstillede til aktualitetsprisen

1. Jesper Høberg og Michael Stenvei, Finans - Jyllands-Posten, for "Verdo i Kundernes tjeneste"

2. Janus Østergaard, Ekstra Bladet, for "Pensionstyveriet"

3. Per Mathiessen, Kristian Brårud Larsen, Janus Østergaard, Thomas Gösta Svensson, Ekstra Bladet, for "Skandalen i A-kassen"

4. Sine Bach Jakobsen, Marc Killigren Akselsen, Peter Astrup, B.T., for "De udviste børn – Mintsagen"

5. Jeppe Laursen Brock og Christian Heide Jørgensen, Politiken, for "Bag om store danske begivenheders gyldne facade"

6. Nikolaj Arve og Anders Machmüller, Detektor DR, for "Grænsemilliarden"

7. Line Tolstrup Holm, Chris Kjær Jessen og Lars Nørgaard Pedersen, Berlingske, for "Den skandaleramte a-kasse"

8. Camilla Stockmann, Bo Søndergaard og Johan Bendtsen, Politiken, for "Balladen på forfatterskolen"

9. Emil Ellesøe Ditzel, Lasse Ravnø, Jakob Hohlmann Villumsen, Jonas Hamidavi Moestrup, Astrid Søndberg og Niels Lykke Møller, TV 2, for "Millionsvindel i Socialstyrelsen"

10. Hans Drachmann, Politiken, for "Skats skæve ejendomsvurderinger"

11. Johan Peter Glover Rasmussen, Sara Husted Meyer og Andreas Lund Mark, Radio24syv, for "Tolkekaos"

12. Line Tolstrup Holm, Lars Nørgaard Pedersen, Katrine Jo Andersen, Chris Kjær Jessen og Henrik Jensen, Berlingske, "Hvem er Rasmus Paludan?"

13. Steffen McGhie, Berlingske, for "Skuddrabet i Lyngby"

14. Carl Emil Arnfred og Sebastian Stryhn Kjeldtoft, Politiken, for "Britt Bager-sagen og den hemmelige partistøtte"

15. Matias Seidelin og Simone Buur Skyum, Jyllands-Posten, for "Truslen mod eksiliranere i Ringsted"

16. Louise Drivsholm, Martin Bahn og Lasse Skou Andersen, Information, for "Landbrugets påvirkning af klimaforskning"

17. Per Mathiessen, Thomas Gösta Svensson, Kristian Brårud Larsen, Janus Østergaard, Jonas Skov Nielsen, Camilla Marie Nielsen, Carsten Norton, Mette Pedersen og Torbjörn Selander, Ekstra Bladet, for "Jagten på Britta"

18. Tor Johannesson, Thomas Hvelplund Askjær og Johan Christensen, Børsen, for "ATP-direktørens spekulation i udbytteskat"

Indstillede til Metodeprisen

1. Thomas Foght, Radio 24syv, for "Kina i kulissen"

2. Johan Christensen, Tor Johannesson og Thomas Hvelplund Askjær, Børsen, for "Københavns andelskasse – hvidvask i hjertet af København"

3. Frederik Hugo Ledegaard og Anne Skjerning, DR, for "Politikernes brug af følsomme Facebook-data i valgkampen"

4. Helene Kristine Holst, Berlingske, for "Lægen i trafikstyrelsen"

5. Louise Voller, Staffan Dahllöf og Nils Mulvad, Danwatch og Investigative Reporting Denmark for "Chlorpyrifos - the unknown pesticide"

6. Nikolaj Houmann Mortensen, Danwatch, for "Trusler og ydmygelser bag vores børnetøj"

7. Morten Skjoldager og John Hansen, Politiken, for "Politiets farlige biljagter"

8. Carl Emil Arnfred og Sebastian Stryhn Kjeldtoft, Politiken, for "Junkmedierne i Danmark"

9. Sebastian Gjerding, Bo Elkjær og Lasse Skou Andersen, Information, for "Den sorte liste: Er dine pensionspenge investeret ansvarligt"

10. Mette Mayli Albæk, Louise Dalsgaard og Natascha Reé Mikkelsen, Politikens forlag, for bogen "Terroristen fra Nørrebro – Jagten på Omar el-Hussein"

Indstillede til Formidlingsprisen

1. Emil Eusebius Olhoff-Jakobsen, Signe Mansdotter, DR, for "Det perfekte offer 2"

2. Maria Lyhne Høj og Mette Mayli Albæk, DR, for "De skjulte overgreb"

3. Mathias Overgaard, JydskeVestkysten, for "Jernmandens kamp mod demens"

4. Ole Hall, Gyldendal, for "Kasi-Jespers metoder som forretningsmand"

5. Lars From, Klaus Dohm, Nikolaj Worm, Boy Repenning og Nikolaj Vahr Tjørnild, Jyllands-Posten, for "Klimarejsen 2019"

6. Maiken Steen Frederiksen, Line Gertsen, Niels Christian Jung og Jakob Skaaning, DR, for "Med pagaj og cementblander: Sådan laver kriminelle stoffer i Danmark"

7. Kristina Hohlmann, Peter Eggert Vesterlund og Johnny Hanna, TV 2, for "Den falske rugemor"

8. Kristian Corfixen, Lindhardt & Ringhoff, for bogen "Sygeplejersken"

9. Jeppe Findalen, Cecilie Strømgaard Patscheider, Radio 24syv, for "Liget i cellen"

10. Bo Søndergaard, Line Prasz og Jan Grarup, Politiken, for "Danskerne i syriske fangelejre"

11. Sebastian Abrahamsen, Information, for "Tændstikmanden – fra flygtning til hellig kriger"

12. Michael Alsen og Mikkel Randeris Kristensen, Berlingske, for "I løvindens hule bliver alle spist"

13. Bo Norström Weile, Jesper Vestergaard Larsen og Kasper Risgaard, B.T., "Nogen ved noget – Emilie Meng-mysteriet"

14. Sofie Synnøve Herschend, TV 2, for "Ellebæk – De afviste, der ikke vil hjem"

15. Morten Eggert og Bjarke Stender, Dokumentarkompagniet, for "Guds bedste børn"

16. Christian Engell og Niels Juul Dejgaard, Operation X/ TV 2, for "Den ustoppelige bedrager 1 og 2"


  Gå tilbage