Rekordmange indstillinger til FUJ Priserne 2017: Se navnene her

Foreningen for Undersøgende Journalistik (FUJ) har modtaget 69 indstillinger til FUJ Priserne 2017.

Aldrig før i FUJ Prisernes 10-årige historie har der været så mange indstillinger.

I prisens levetid har antallet af indstillinger fordelt sig sådan her:

  • 2017: 69 indstillinger (heraf 67 forskellige projekter)
  • 2016: 41 indstillinger (første år med nye platformsneutrale kategorier)
  • 2015: 58 indstillinger
  • 2014: 41 indstillinger
  • 2013: 42 indstillinger
  • 2012: 46 indstillinger
  • 2011: 53 indstillinger
  • 2010: 62 indstillinger
  • 2009: 48 indstillinger
  • 2008: 26 indstillinger
  • 2007: FUJ Priserne blev stiftet

FUJ’s bestyrelse er glade for interessen om prisen og ser positivt på, at både regionale aviser, fagblade, freelancere og større mediehuse er med i kapløbet.

Flest skal dyste om Graverprisen

Det er andet år, at priserne skal uddeles i de fire platformsneutrale kategorier: Graverprisen (hovedprisen), Aktualitetsprisen, Formidlingsprisen og Metodeprisen.

Graverprisen er den kategori, der har modtaget flest indstillinger. I den kategori skal juryen vurdere 29 forskellige projekter, mens 16 projekter skal dyste om Aktualitetsprisen, 14 om Formidlingsprisen og 10 om Metodeprisen.

Årets indstillinger viser, at undersøgende journalistik i langt de fleste tilfælde er et holdarbejde. Der står mere end en journalist bag mere end tre ud af fire af de indstillede, journalistiske projekter.

Og så til navnene. De indstillede til FUJ Priserne 2017 er:

Graverprisen (29 indstillinger)

  • Sygehus Sønderjylland under lup. Rasmus Just og Steffan Axelsen, JydskeVestkysten
  • Eik Banks skattesag, Jan Lamhauge. Jógvan Eli Dam, Liljan Weihe, Svein Magnason og Barbara Holm, KVF (Færøerne).
  • Seed-Sagen. Kevin Grønnemann, Stephan Wedel Alsman og Johan Christensen, Dagbladet Børsen.
  • Støjbergs ulovlige instruks. Carl Emil Arnfred og Hans Davidsen Nielsen, Dagbladet Politiken.
  • Football Leaks. Jeppe Laursen Brock og Jakob Sorgenfri Kjær, Dagbladet Politiken.
  • Tvangsudvisning og grænsefremstilling. Frank Hvilsom, Dagbladet Politiken.
  • Hjem til Somalia. Cecilie Patscheider og Cecilie Lund Kristiansen, Dagbladet Politiken.
  • De store skatteskyldnere. Niels Lykke Møller og Emil Ellesøe Ditzel, TV2.
  • Skandalechefen. Morten Svith, Århus Stiftstidende.
  • Sikkerhed til salg og Overvågning: Made in Denmark. Lasse Skou Andersen og Sebastian Gjerding, Dagbladet Information.
  • Rengøringsmafiaen. Lars Halskov og Morten Halskov, Dagbladet Politiken og Fagbladet 3F.
  • Sexmisbrug af børn på nettet. Lotte Mathilde Nielsen, Anders Lomholt, Ulf Hedin, Sara Routhe Olsen og Niels Møller Mikkelsen, Station2, TV2.
  • Granatulykken i Oksbøl. Thomas Foght, Katrine Jo Andersen og Morten Narvedsen, Radio24syv.
  • MELD-sagen. Mathias Friis og Ole Ryborg, DR Nyheder.
  • Milliardkuppet. Thomas G. Svaneborg og Niels Fastrup, DR Nyheder.
  • Terroristen, der fik frit lejde. Troels Kingo Larsen, Mads Nilsson, Bo Elkjær, Matias Seidelin, DR og Jyllands-Posten.
  • Politiskolen. Martin Kaae og Thomas Vibjerg, Jyllands-Posten.
  • De døde zoner. Mikkel Ryrsø, Ekstra Bladet.
  • Vold i psykiatrien. Anders Ejbye-Ernst, Fagbladet FOA og Zetland.
  • Odense-sagerne. Jonas Ancher Nyeng, Tore Bønke Jeppesen og Stefan Brix, Fyens Stiftstidende.
  • Skraldekamp for milliarder. Jakob Juul Martini og Niels Sandøe, Finans.
  • Staten sælger ud: Sharia-Sheik overtager vaccine-fabrik. Thomas Gösta Svensson, Jesper Rise Børjesen, Ekstra Bladet.
  • Isoleringsvirksomheder bedrager. Kristian Leider, Kåre Kildall Rysgaard, Jakob Illeborg, Kontant, DR.
  • Bitre Druer – Slaveri i Vinmarken. Tom Heinemann og Morten Hansen, Heinemann Media c/o DokumentarGruppen.
  • Foreningen Familier med Kræftramte Børn. Morten Pihl og Ida Nyegård Espersen, Jyllands-Posten.
  • Hvidvaskprojektet Laundromat. Eva Jung, Michael Lund og Simon Bendtsen, Berlingske.
  • Rigspolitiets ulovlige aftaler. Søren Kjellberg Ishøy, BT.
  • Vesthimmerland Kommune. Lars Teilmann og Caspar Birk, Nordjyske Medier.
  • Det store afgiftslotteri. Jesper Høberg, Michael Stenvei og Niels Sandøe, Finans.

Aktualitetsprisen (16 indstillinger)

  • Svindel med udbytteskat. John Hansen, Dagbladet Politiken.
  • Man stoler vel på præsten. Christian Engell, P1 Dokumentar, DR.
  • I sektens kløer. Sara Munck Aabenhus, Mads Ellesøe og Ingeborg Lohfert Haslund-Vinding, DR.
  • Massegraven i Middelhavet. Jens Bostrup, Kjeld Hybel, Jacob Ehrbahn, Mads Nissen, Nilas Dahlgaard Heinskou og Jacob Svendsen, Dagbladet Politiken.
  • Bandekrig i København. Anna Gottschalck, Mathilde Graversen, Helene Kirstine Holst, Peter Burhøi og Jens Anton Bjørnager, Berlingske.
  • Asylsagen på Langeland. Rasmus Mark Pedersen og Viktor Reddersen, Radio24syv.
  • Kundbysagen – bag kulisserne. Mikkel Eisenhardt, Anders Lomholt, Ulf Hedin og Magnus Bergstrand, Station2, TV2.
  • Fusk med EU-midler i Meld og Feld. Per Mathiessen, Ekstra Bladet.
  • Ewii-sagen. Kim Dahl Nielsen og Nana Hanghøj, JydskeVestkysten og Fredericia Dagblad, Jysk Fynske Medier.
  • De muslimske friskoler. Andreas Karker og Jacob Friberg, BT.
  • Vold i psykiatrien. Anders Ejbye-Ernst, Fagbladet FOA.
  • Ulåste skraldebiler i Københavns centrum udgør terrorrisiko. Gry Hoffmann og Anne Skjerning, Efterforskerne, P1, DR.
  • FCK-ansattes sympati for hooligans. FCK-ansattes sympati for hooligans, Dagbladet Information.
  • Rod i Aarhus Kommune. Tobias Hansen Bødker og Katrine Stampe, Jyllands-Posten.
  • Pleje Plus-sagen. Celina Liv Danielsen og Anders Lindemann, TV2.
  • Børn af asbestarbejdere. Jacob Friberg, BT.

Formidlingsprisen (14 indstillinger)

  • Er mine piger hellige kriger? Peter Vesterlund, Sanne Lau Pedersen, Jonas Moestrup, Razan El-Nakieb og Sultan Coban, TV2.
  • Morfinpillens skyggeside. Laurits Nansen og Sara Munck Aabenhus, DR.
  • Snyd eller Borrelia. Ketil Alstrup og Michael Bech, TV2.
  • Familien FIFA. Niels Borchert Holm, DR2.
  • Roskilde uden samtykke. Sandra Brovall, Dagbladet Politiken.
  • Svigt i ældreplejen. Dorthe Løwendahl Bomann og Stephan Brandt Lilliecrona, TV2.
  • Du må ikke græde – for så mister du blod. Nagieb Khaja, Gyldendal.
  • Meningitis: Når læger ikke vil tage ved lære. Line Gertsen, Mathias Friis, Astrid Fischer, Maiken Steen Frederiksen, Laura Marie Sørensen, Niels Jacob Schøtt, Jonas Deiborg, Christian Stemann, Lise Højer og Thomas Overgaard, DR Nyheder og P4 København, DR.
  • Kræftbørn misbrugt til Indsamlingsfup. Steen Schat-Holm, Morten Spigelhauer og Mads Bødker, Operation X, TV2
  • Er Lars skyldig? Signe Daugbjerg, TV2.
  • Vold i psykiatrien. Anders Ejbye-Ernst, Fagbladet FOA, Zetland.
  • Forført. Mathias Koch Stræde og Sebastian Abrahamsen, Dagbladet Information.
  • Kvotekonge-sagen. Chris Kjær og Lars Nørgaard Pedersen, Berlingske.
  • Stemmer fra udkanten. Susanne Johansson, Andreas Karker og Bax Lindhardt, BT.

Metodeprisen (10 indstillinger)

  • Krigens pris. Kåre Kildall Rysgaard, Ugebrevet A4.
  • Englevingen. Flemming Christiansen, Dagbladet Politiken.
  • Sådan fik rigmand 1000 ton giftigt byggeaffald til at forsvinde. Emil Ellesøe Ditzel, TV2.
  • Skyggesiden af unges digitale liv. Maiken Steen Frederiksen, Laura Marie Sørensen, Thøger Kirk, Line Gertsen, DR.
  • Mærsks hemmelige skrotprojekter. John Hansen, Heidi Skibsted, Claus Nordahl, Norma Martinez, Louise Maria Skotte Møller og Niels Lykke Møller, Politiken, Danwatch og TV2.
  • Tinglysningsprojektet. Kresten Munksgaard, Jens Lykke Brandt, Alexander Hecklen, Mads Rafte Hein, Klaus Buster Jensen og Bo Elkjær. DR Nyheders Undersøgende Databaseredaktion.
  • Illegal i Danmark. Kaare Gotfredsen, Kim Maintz, Lasse Ravnø, TV2.
  • Kommuner betaler milliarder til skattely. Jens Holm, Kommunen.
  • En giftig hilsen fra fortiden. Rasmus Mark Pedersen, Anne Skjerning, Gry Hoffmann og Jesper Hyhne, Efterforskerne, P1, DR.
  • De muslimske friskoler. Henrik Jensen og Jens Anton Bjørnager, Berlingske.

Året jury

Igen i år er det Pierre Collignon, der er formand for den jury, der skal bedømme de indstillede projekter. Resten af juryen sad også ved bordet sidste år – bortset fra Dorte Schou fra TV2, der som nyt jury-medlem erstatter Brigitte Alfter.

  • Pierre Collignon (formand): Nuværende fellow ved Center for Journalistik på Syddansk Universitet og tidligere chefredaktør på Jyllands-Posten.
  • Dorte Schou (ny): Redaktionschef, TV2 Nyhederne
  • Sabine Matz: Redaktør i DR Nyheders undersøgende gruppe
  • Kasper Krogh: Indlandsredaktør på Berlingske
  • Anne Skjerning: Undersøgende erhvervsjournalist, ansat på P1-programmet Efterforskerne.
  • Tom Heinemann: Undersøgende freelancejournalist og dokumentarist
  • Anton Geist: Indlandsredaktør ved Dagbladet Information
  • Valeria Helander: Undersøgende journalist ved svenske SVT (fx Uppdrag Granskning), bestyrelsesmedlem i Scoop og FGJ (den svenske pendant til FUJ)

Nominerede og uddeling

Navne på de nominerede bliver offentliggjort i midten af oktober, og de fire FUJ Priser bliver uddelt i forbindelse med Den Store Graverkonference 28. oktober, som FUJ arrangerer.

Konferencen kan du læse mere om her.